Книгата e първото монографично изследване в българското международно частно право на споразумението за избор на съд по граждански и търговски дела. Възприет е комплексен нормативен подход с анализ на Регламент № 1215/2012, Луганската конвенция от 2007 г., Хагската конвенция от 2005 г., международните конвенции в специални области, както и остатъчното приложение на КМЧП. Разгледана е практика в материята на Съда на ЕС и на българските съдилища.
Действието на споразуменията за избор на съд се изследва от позицията на българския съд като избран съд или съд, чиято компетентност е дерогирана. Изяснена е уредбата на споразумението за избор на съд с изключителна и неизключителна компетентност и съотношението му с другите основания за компетентност. Разглеждат се често срещаните в практиката асиметрични споразумения за избор на съд.
Изследва се двойствената природа на споразумението за избор на съд – материалноправна и процесуалноправна, която налага изясняване на допълнителни въпроси за материалната и формалната действителност на споразумението, действието му спрямо трети лица, действието му при едновременно висящи процеси, както и значението му на етапа на признаване и изпълнение на съдебно решение. Направена е съпоставка между споразумението за избор на съд и арбитражното споразумение, както и сравнение със споразумението за избор на приложимо материално право.
This book authored by Dr. Dafina Sarbinova is the first monograph on the choice of court agreements in civil and commercial matters from Bulgarian private international law perspective. It provides exhaustive systematic analysis of the relevant EU rules, international treaties and conventions binding for Bulgaria and the Bulgarian Private International Law Code as well as the case law of the Court of Justice of the EU and the Bulgarian courts.