Настоящата книга е посветена на защитата на основните права като водещо направление в дейността на съвременните конституционни юрисдикции. Осъзнаването, че ефективната правна (съдебна) защита е съставен компонент на правовата държава, но едновременно с това и същностно изискване за всяко демократично общество, е едно от достиженията на европейското правно наследство. Всичко, което прави правата и свободите осъществими и закриляни, е израз на демокрацията. Оттам и властта за упражняване на контрол върху законите за тяхното съответствие с гарантирани в Конституцията права е демократично легитимна.
Защитата на основните права е смисъл и цел на функционирането на всеки конституционен съд, а механизмите за поставяне в ход на контрола за конституционност и от отделния гражданин способстват за постигането на тази цел на практика. В книгата подробно са разгледани формите на непряк и пряк достъп на гражданите до конституционно правосъдие.
Основният акцент е поставен върху института на конституционната жалба и нейните проявления в сравнителноправен аспект. Направен е опит да се очертаят параметрите на бъдещо въвеждане на конституционна жалба в правния ред на Република България.
Книгата може да се ползва от студенти, академична общност, органи на законодателната, съдебната и изпълнителна власт.
Отзиви
Все още няма отзиви.