Книгата е първото мащабно и задълбочено изследване на административноправния режим относно хората с увреждания у нас и по-конкретно на ЗХУ и ЗЛП, в сила от 2019 г. Чрез кратко ретроспективно изследване на тълкуванията на правните норми, направени от съдилищата, на националната и европейската практика, на специалното законодателство в сферата на уврежданията и чрез рамкиране на европейските политики, тя се стреми да очертае съвременното състояние и възможностите за усъвършенстване на режима.
Изследвани са органите на изпълнителната власт, с компетентност по отношение на хората с увреждания, статутът и правомощията на Агенцията за хората с увреждания, Съвета за наблюдение и Националния съвет за хората с увреждания.
Трудът цели да предизвика широка дискусия сред академичната общност и заинтересованите лица за правните предизвикателства пред хората с увреждания. Полезен е както за студенти, изпълнително-разпоредителни и законодателни органи, изпълнителни агенции, медицински специалисти, практикуващи юристи – съдии и адвокати, работодатели, организации на и за хората с увреждания, така и за всички граждани, заинтересовани от законодателните разрешения в областта.