Русия е държава без естествени граници, многонационална и многолика, без основна идентичност. На кръстопът между Европа и Азия, тя е винаги „другите“. И все пак е една от най-могъщите държави на планетата, основен играч на глобалната политическа сцена с богата история на война и мир, на поети и революционери.
В своята книга за навярно най-противоречивата държава сред всички Марк Галеоти ни отвежда сред митовете в сърцето на руската история: от създаването на нацията и нейните ранни легенди – като Иван Грозни и Екатерина Велика, през възхода и падението на династията Романови, та до Руската революция, Великата отечествена война, Студената война, Чернобил и разпадането на Съветския съюз. И в крайна сметка до възцаряването на Владимир Путин – и какво следва след него.
ВЪВЕДЕНИЕ
Най-старата книга в Русия не говори с един глас. Тя реве и скимти, мърмори и пъшка, смее се и шепне все по-сподавено. През юли 2000 г. археолози, правещи разкопки в един от най-старите квартали на един от най-старите градове в Русия, Велики Новгород, откриват три дървени дъски, покрити с восък, които някога са били захванати една за друга като книга. Според радиовъглеродното датиране и други оценки те са от времето между 988 г. и 1030 г. сл. Хр. Върху восъка на дървените дъски са написани два псалма. Това е палимпсест – документ, който е бил използван отново и отново през десетилетията и на който са почти видими по-стари писания. Усърдната работа на руския лингвист Андрей Зализняк разкрива изумителен брой различни писмени документи, които някога са били гравирани на восъка. Те са хиляди – от „Духовни насоки за сина от бащата и майката“ до началото на Откровението на Свети Йоан Богослов, таблица с църковнославянската азбука и дори трактат „За непорочието“.
Това напълно пасва.