Продължете към съдържанието

Интервю с Геновева Димова за „Мръсни дни“

Седмици след световната си премиера у нас се появяви хитовият фентъзи роман „Мръсни дни“ на българката Геновева Димова, която впечатли гигантите от американското издателство TOR, и се превърна в един от най-обещаващите нови гласове на жанровата литература в международен мащаб.

Родената във Варна фентъзи стихия, която от години живее и твори в Шотландия, се завръща към корените си с вихрена история, вдъхновена от славянската митология и фолклор. Четем интервю с авторката, публикувано при The Nerd Daily 

 

Здравейте, Геновева! Можете ли да споделите малко повече за себе си?

Здравейте, аз съм Геновева! Израснала съм в България и сега живея в Шотландия. По професия съм археолог, но специализирам в сферата на археоботаниката и археологическия анализ на горите. Също така съм и автор на книги, в които се разказва за вещици, чудовища и магичен фолклор.

Кога за първи път открихте страстта си към книгите и писането?

Това е изключително труден въпрос, защото винаги съм обичала четенето! Майка ми е запален читател, затова, докато растях, винаги имах досег до много велики книги. Малко по-точно обаче мога да определя момента, в който реших да стана писател. Когато бяхме малки, братовчедка ми, която е една година по-голяма от мен, беше написала изключително добър разказ за училище. Всички го прочетоха, възхитиха се от него и ѝ казваха, че някой ден ще стане писателка. И така, аз – малка, заядлива и със състезателен дух – реших, че също трябва да стана писателка, за да могат всички да се възхищават на мен. С радост мога да споделя, че години по-късно братовчедка ми има много по-разумна работа. А ето ме и мен сега!

Малко блиц въпроси. Сподели ни за:

  • Първата книга, която помниш, че си прочела: Всъщност не мога да си спомня името ѝ! Беше книжка с картинки за мишка, която успява да измъкне сиренето от капана, без да се нарани.
  • Книгата, която те вдъхнови да бъдеш писател: „Братята с лъвски сърца“ на Астрид Линдгрен
  • Книгата, за която не можеш да спреш да мислиш: „Лявата ръка на мрака“ на Урсула ле Гуин

Вашата дебютна книга „Мръсни дни“ е вече на пазара! Ако можете да я опишете само с няколко думи, кои ще са те?

Скоростно, вещерско, чудовищно приключение.

Какво да очакват читателите?

По-лесно ми е да кажа какво да не очакват: разумна, морално извисена героиня; опростен и морално извисен любовен интерес; злодей, който може да бъде спасен; стереотипното за Западна Европа средновековно изграждане на фентъзи света; праволинеен сюжет без никакви обрати.

Откъде се появи вдъхновението за „Мръсни дни“?

Вдъхновението за „Мръсни дни“ дойде от две места. От една страна, се вдъхнових от моите любими приказки от българския фолклор. Чудовищата, които ще срещнете по страниците на „Мръсни дни“, са базирани на българските митове и легенди (с няколко нюанса, които добавих за допълнителен аромат). Концепцията за Мръсните дни също произхожда от фолклора. Това всъщност са дните между Коледа и Йордановден. Тогава свръхестествените същества са свободни да се скитат по улиците, да тормозят хората и да причиняват хаос навсякъде. От друга страна, открих вдъхновение в периода на Студената война или по-точно на Желязната завеса и Берлинската стена. Наистина исках да придам на моя фентъзи свят усещането, че си затворен в капан с всякакви чудовища и нямаш лесен път за бягство. Това е нещо, в което се надявам източноевропейските ми читатели да могат да се припознаят.

Имаше ли сцени, или герои, които истински Ви бяха на сърце при писането?

Трудно ми е да си избера само един момент от книгата, наслаждавах се на толкова много от тях! Но когато става дума за герои, изборът ми е наистина лесен – Вила. Тя е по-старата вещица, която служи за наставник на главната героиня Косара. Обичах да пиша за нея, защото тя е толкова безапелационно себе си: по-възрастна, улегнала, мъдра, умела и сприхава. Освен това Вила живее в къща на кокоши крака! Във втората книга реших да ѝ дам по-ключова роля, защото тя е така изключително забавна за писане.

Какъв е процесът Ви по изграждане на света в романа?

Това е прекрасен въпрос. Като повечето фентъзи автори, обожавам процеса по изграждането на магичен свят. Обикновено започвам с една голяма, концептуална идея, която разширявам впоследствие. В „Мръсни дни това беше образът на град, пълен с всякакви чудовища и обграден от стена. Само че, вместо да защитава града от чудовищата, стената ги държи вътре в него. След това заимствах свободно от българския фолклор, когато ставаше дума за изграждането на моите чудовища и магии, използвайки митовете и легендите, с които съм израснала. И накрая почерпих вдъхновение от Студената война с елементи от технологията, храната, облеклото и архитектурата в България по това време.

Наистина имах желание да уловя онзи момент от българската история, в който бяхме приклещени по средата: между два различни политически режима, между историята и модерността.

 

Това е твоята дебютна книга! Какъв беше пътят до нея?

Ще бъда абсолютно влудяваща, като кажа, че беше сравнително лесен. Обичам да проучвам. Преди да започна да си търся литературен агент, направих подробно изследване на това как работи литературната индустрия, и бях подготвена за всички дразнещи аспекти (чакането, отказите, мълчанието). Истинска късметлийка съм, че успях толкова бързо да намеря агента си, а това направи процеса по търсене на издателства много по-спокоен. Когато работиш с човек, на когото имаш доверие, е лесно да оставиш всичко в неговите ръце. Това се отнася и за работата с редактора ми и екипа на издателство „Tor“, които купиха книгите ми! (на български изданието излиза с логото на издателство „Сиела“).

Трудната част дойде още преди всичко това да ми се случи, когато за първи път подготвях ръкописа си. Английският е вторият ми език. Макар и да живея в англоговореща страна от 18-годишна възраст, ми отне доста време да се почувствам уверена да пиша на английски. Имах няколко много разочароващи години на писане, защото тогава четях предимно на английски и ми беше трудно да пиша дори на родния си език. А междувременно все още не се чувствах достатъчно уверена да пиша на английски. Като човек, който създава истории, откакто се помни, беше сърцераздирателно да загубя този аспект от живота си. Но за щастие, това се оказа само временно явление, както се вижда от факта, че дебютният ми роман на английски език е вече по книжарниците!

Какво да очакваме от теб занапред?

Следва продължението на „Мръсни дни“, което е и финалната част в поредицата „Вещерски регистър на чудовищата“. Книгата тепърва предстои да излезе на английски през октомври. Всичко е готово, редактирано и коригирано, остава само книгата да намери пътя си към читателските сърца. Искрено се гордея и се вълнувам от това, което се получи накрая. Ще бъде страхотен завършек на историята!

 

Източник: https://thenerddaily.com/genoveva-dimova-foul-days-interview/​ 

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *