Йоланта Делибозова, позната също като Йоли, е едно от най-обичаните и усмихнати лица на родната кулинарна сцена. Нейната най-голяма страст са виолончелото и музиката, но любовта ѝ към изкуството се премества и в кухнята, където красивите ѝ рецепти вдъхновяват хиляди хора онлайн. Йоли е авторка на един от най-известните кулинарни блогове в България и е единствената българка със собствено предаване в 24 Kitchen.
В новата си книга с „Празнични рецепти“ Йоли е поместила над 100 идеи за вкусни, полезни и интересни ястия, които са подходящи за трапезата на някои от най-големите български празници като Бъдни вечер, Коледа, Великден, а също и за други поводи – например Свети Валентин или партита.
Точно навреме за да се подготвим за наближаващите празници, сме подбрали 3 апетитни предложения, с които да поканим празничния дух у дома.
Защото храната, също както празниците, е любов. Тя е силата, която създава дом и събира най-близките хора на една трапеза. А поръсена с щипка вдъхновение се превръща в изкуство!
Сметанова погача
Продукти:
20 г прясна мая
100 мл хладко прясно
мляко
1 ч.л. захар
100 г заквасена сметана
2 разбити с вилица яйца (отделете 1 с.л. за намазване на погачата)
400 г брашно
1 ч.л. сол
40 г стопено масло
друго:
30 г стопено масло за намазване
сусам за поръсване
Приготвяне:
1.Разтворете маята в млякото. Добавете захарта, сметаната и яйцата. Разбъркайте. Сипете брашното, смесено със солта, и омесете меко тесто. Може да направите всичко с миксер, като ползвате спираловидните бъркалки за тежко тесто или в кухненски робот. След като тестото се събере на гладка топка, налейте на части маслото. Измесете, докато се усвои цялото, и тестото започне да се отделя от стените на купата.
2.Разделете тестото на четири и оформете топки. Оставете ги да отпочинат за 5 – 10 минути. Всяка топка разточете на малък правоъгълник и намажете с масло. Срежете на четири части и ги сложете една върху друга. Сложете получените четирислойни ленти във форма 22 см, покрита с хартия за печене. Подреждайте ги със слоевете нагоре, като леко ги усуквате. Покрийте формата с кърпа и оставете погачата да втаса на топло място, докато удвои обема си.
3.Загрейте фурната на 190° с вентилатор. Намажете погачата с яйце, поръсете със сусам и изпечете за около 40 минути. За да не прегаря отгоре, може да я покриете с лист алуминиево фолио след 30-ата минута от печенето.
Карамелизирана портокалова патица
Продукти:
1 патица около 2 кг
байц:
1 с.л. сол
1 с.л. захар черен пипер
пълнеж:
2 с.л. олио
1 глава ситно нарязан лук
1 ч.ч. ориз
40 г едро нарязани орехи
2 ч.ч. зеленчуков бульон дреболиите на патицата, леко сварени и ситно нарязани
100 г нарязани на парченца гъби
1/2 връзка нарязан магданоз сол и черен пипер
сос:
100 мл портокалов сок
70 г мед
2 с.л. доматено пюре
1 ч.л. лют пипер
1 скилидка нарязан чесън
1 с.л. нарязан розмарин
3 с.л. люта горчица
1 ч.л. нишесте
2 глави едро нарязан червен лук
Приготвяне:
1.За байца смесете солта, захарта и пипера. Измийте патицата и добре я подсушете. Намажете я отвън и отвътре с байца и я сложете в съд с капак в хладилника за 1 ден. Периодично я обръщайте.
2.За пълнежа запържете в олиото лука, ориза и орехите. Налейте бульона и сложете дреболиите и гъбите. Задушете на бавен огън до полуготовност. Махнете от огъня и добавете магданоза, сол и черен пипер. Напълнете патицата с пълнежа и зашийте отворите с кухненски конец. Сложете напълнената патица в съд за печене с капак и печете 1 час на 200°.
3.През това време подгответе соса, като смесите заедно всички съставки. Извадете патицата от фурната и излейте отделилата се мазнина.
4.Запазете я, с нея може да приготвите още много вкусни ястия. Около патицата сипете соса. Печете още 1,5 час до готовност на месото. (Диви патици изискват по-дълго време за печене, но тези, които купуваме от магазина, се приготвят почти като нормални пилета).
Какаови шишарки
Продукти:
за 17 двойни бисквити:
100 г много меко масло
90 г пудра захар ванилия 2 – 3 щипки сол
50 мл олио
1 разбито с вилица яйце
300 г брашно
2 с.л. какао
1 ч.л. бакпулвер
друго:
конфитюр по избор
пудра захар
Приготвяне:
1.С бъркалка или силиконова лопатка разбъркайте на крем маслото, пудрата захар, ванилията и солта. Добавете олиото, яйцето и размесете отново. Пресейте заедно брашното, какаото и бакпулвера. Сипете ги в маслената смес и разбъркайте до хомогенност. Не ползвайте миксер и не месете с ръце. Тестото е много фино, пластично и лесно се обработва само с лопатка. Оставете го да отпочине на стайна температура за 15 минути.
2.От тестото направете топчета по 20 г всяко. Претеглете ги на кухненска везна, за да станат бисквитите еднакви. С длани издължете всяко топче и леко го сплескайте. С нож направете плитки диагонални нарези от едната страна, а след това и от другата, като ги кръстосате.
3.Подредете шишарките в тава, покрита с хартия за печене, като си помагате с шпатула. Изпечете ги за около 20 – 25 минути в предварително загрята на 170° фурна с вентилатор.
4.Половината от изпечените сладки поръсете с малко пудра захар за заскрежен ефект. Две по две ги слепете с конфитюр, като за лицева страна оставите поръсените с пудра захар.