На 8 и 9 ноември 2018 г. София ще е домакин на второто издание на конференцията на Международната данъчна асоциация IFA (International Fiscal Association). Събитието ще се проведе в Аулата на СУ „Св. Климент Охридски“ със съдействието на Юридическия факултет към Софийски университет, а „Сиела Норма” е официален партньор. За акцентите в програмата и най-интересните международни лектори разказва гл. ас. д-р Савина Михайлова – Големинова, която е член на Научния комитет на конференцията.
Важно е да отбележим, че за първи път в България се организира подобно събитие с активното участие на всички заинтересовани страни. С организирането на подобна конференция сме „на гребена на вълната“. Опитваме се да адресираме предизвикателствата, които поставят въпросите относно бъдещето на данъка върху добавената стойност и данъчното облагане на цифровата икономика. Тези въпроси са във фокуса на данъчната общност, както на европейско, така и на глобално ниво.
Участие ще вземат представители на Европейската комисия. За първи път към елитния екип от лектори се включват и представители на Министерството на финансите на Република България, Дирекция „Данъчна политика“, включително и Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР). Ще бъдат предоставени законодателните предложения в областта на данъка върху добавената стойност на ниво ЕС. Ще се анализира какво се случи по време на българското председателство на Съвета на ЕС, както и какво предстои в близко бъдеще.
Не случайно е избрана и темата за цифровата икономика. Към нея е насочено днес вниманието на международната данъчна общност. Политическата загриженост обхваща два аспекта: от една страна, прехвърлянето на печалби от високо дигитализирани дружества, а от друга – неспособността на съществуващите правила да се справят с все по-нарастващата значимост на данните и трансграничните продажби от бизнес към потребител (B2C) без физическо присъствие в държавата, в която се намира пазарът.
Второто издание на конференцията на IFA, България отново е организирано в партньорство с Юридическия факултет на Софийския университет и това категорично демонстрира, че академичните среди играят важна роля в процесите и активно се включват в дебата по актуалните теми. Не е случаен и изборът на мястото на провеждане на събитието. То ще се проведе в най-старото висше учебно заведение в България, при това в най-представителното помещение на Софийския университет – Аулата (залата за тържествените академични събрания и церемонии). Вярвам, че именно пространството на провеждане на конференцията ще създаде предпоставки за творчески дебат и активно включване на всички участници, които са заявили интерес. Сред тях са представители на академичните среди в областта на финансовото и данъчното право не само от България, но и от Полша, Холандия, Белгия, Швейцария; на Националната агенция за приходите; на Министерството на финансите; данъчни адвокати, консултанти, одитори и счетоводители; представители на съдебната власт; на бизнеса, неправителствените организации и, разбира се, не на последно място – на студентите.
Другата причина е, че и Юридическият факултет на СУ, и Юридическият факултет на университета в гр. Лодз подписаха тази година договор по програма „Еразъм“, който ще ни даде възможности за преподавателска и студентска мобилност. Това ще създаде предпоставки за обмяна на знания, добри практики и опит в областта на европейското и международното данъчно право между двата факултета.
Бих искала да отбележа, че това е първото им посещение в България и първата им научна проява у нас от многото, които предстои в бъдеще да реализираме съвместно. С колегите от научния комитет на конференцията се радваме на това добро начало и се надяваме българските колеги от практиката да имат възможността да посетят данъчния център в Юридическия факултет на университета в гр. Лодз, Полша. Инициативата се реализира с подкрепата на декана на Юридическия факултет на СУ проф. д-р Сашо Пенов и проф. Никел – основател на Центъра и приятел на България.
Ранната регистрация за конференцията „Бъдещето на ДДС. Дигитална икономика“ е до 31 октомври на официалния сайт на събитието.